מידע כללי
שאלות ותשובות אחרונות

עשרת הדיברות - בדיקת דירה


טיפים לגבי בדיקת דירה והזמן המתאים לזימון ביקורת בניה
בשעה טובה! חברת הבנייה הזמינה אתכם לקבל את מפתח הדירה עבורה שילמתם ממיטב כספכם ולה המתנתם זמן רב. על מנת שהשעה הטובה לא תהיה לכם לרועץ עקב חיפזון יתר ונפילה למלכודת מלאו בהקפדה את ההנחיות להלן:
א. עיינו שוב ובאופן מדוקדק בחוזה רכישת הדירה ובמיוחד באותם סעיפים המתייחסים להליכי מסירת הדירה בדיקת דירה ועריכת ה‘‘פרוטוקול‘‘.
ב. הזמינו מומחה למעמד המסירה לצורך בדיקת דירה או קודם לכן. רצוי להזמין מומחה ביקורת בניה או לפחות בעל מקצוע. תתפלאו להווכח עד כמה שונה ראייתו של מומחה בדיקת דירה מראייתכם שלכם.
ג. עמדו על זכותכם לרשום בפרוטוקול בדיקת דירה כל טענה ואפילו אינכם בטוחים באמיתותה – לרבות טענות בנוגע להפרות חוזה מצד הקבלן (איחורים וכו‘), לליקויי בניה, לאי התאמות בין המיפרט למצוי בדירה וכיו‘‘ב. אל תחששו מהגזמות מצידכם, שכן החברה ניסחה את החוזה באופן שנועד לסתום בעתיד כל טענה, אשר לא הועלתה במעמד עריכת הפרוטוקול.
ד. אל תתפתו לוותר על רישום מלא של כל טענותיכם לאחר בדיקת דירה ואיתור ליקויי הבניה - אל תטו אוזן לתירוצים, לטענות ולמענות בנוסח של ‘‘חבל על הזמן‘‘, ‘‘בין כה וכה נתקן הכל בשנת אחריות‘‘, ‘‘אין מקום על הדף‘‘, ‘‘החברה רואה עצמה תמיד כנושאת באחריות‘‘ ועוד כהנה וכהנה. חשוב: אם מצוי בידיכם דו‘‘ח בדיקת דירה נכון לצרף אותו לפרוטוקול כחלק ממנו.
ה.ערכו בדיקת דירה במיוחד סימנים של נזילות ורטיבות בקירות, בתקרות וסביב לחשפים וגם אם אינכם משוכנעים בקיומם לא יזיק – ובד‘‘כ יועיל – אם תציינו את חשדותיכם לגבי ליקויי הבניה בנדון. נקודות תורפה נוספות של ליקויי בניה הם ריצוף (ריצוף משופע, מרצפות פגומות וכו‘), אמבטיה (האם היא משמיעה צליל חלול?) חרסינות ואביזרי אינסטלציה. אשר על עמידה בתקנים ובתקנות – תשובה על כך יכולה להינתן רק עי‘‘‘ מומחה לביקורת בניה המכיר את החוקים לפרטיהם ומצוייד כהלכה לבדיקתם.
ו. פתחים, חלונות ודלתות - חייבים לעמוד בתקנים קפדניים המיועדים ליתן תשובה לבעיות של אטימות ובטיחות. הקבלנים חייבים לדאוג להתקנת זכוכיות בטחון (מחוסמות) בתואם להנחיות התקן ולהתקנת מוצרי אלומיניום אטומים קיימים. דלתות הכניסה חייבים להיות מלאות ומקובעות במספר נקודות למפתן.
ז. על מומים נסתרים (דהיינו ליקויי בניה , שאינם ניתנים לגלוי בעין של מי שאיננו מומחה) המתגלים במהלך בדיקת דירה בדיעבד חלה אחריות מלאה של חברת הבנייה בלבד שהודעה על גילויים (רצוי בדואר רשום) תישלח מיד סמוך לגילוי ליקוי הבניה .
ח. רכוש משותף שייך לכל הדיירים בחלקים יחסיים לשטח דירתם אך לא מסויימים. לשון אחר: כל דייר ודייר זכאי לקבל את כל הרכוש המשותף תקין ושלם והוא אף זכאי לעמוד על זכותו ולדרוש תיקונם של ליקויי בניה ברכוש המשותף (או פיצוי כספי בהיעדר תיקון) גם אם כל יתר השכנים מגלים שיוויון נפש לליקויי הבניה. בין היתר מדובר בגינון, בפיתוח, במקלט, בגג בהסקה וכיו‘‘ב.
ט. ‘‘שנת האחריות‘‘ המקובלת משמעותה בראש ובראשונה קשירת ידיהם של רוכשי הדירות לפנות לחברה ולאפשר לה ביצוע תיקון ליקויי הבניה בטרם יפנו הרוכשים לפתרונות חלופיים.
י. אם מנסה הקבלן ללחוץ על רוכש הדירה תוך נפנוף בסעיף זה או אחר עדיין אין לראות בכך סוף פסוק. עורכי דין ומהנדסי ביקורת בניה, המתמצאים בתחום, יוכלו להבהיר לרוכש הדירה בכל מקרה מהן אמת זכויותיו ומהן נקודות התורפה בטענותיו ובתביעותיו.
אל תותר על זכותך ל בדיקת דירה באמצעות מהנדס מומחה של מיל‘‘ב.


הדמיה תרמית


איתור מקורות רטיבות בסיוע הדמיה תרמית...
29.07.16

בדיקת רטיבות בדירה עם מצלמת הדמיה תרמית


תמונה תרמית של מבנהמה היתרון היחסי בבדיקת דירה עם מצלמת הדמיה תרמית...